„Rozmyślać o starości znaczy zatem skupić uwagę na człowieku,
który od poczęcia aż do śmierci jest darem Boga,
Jego obrazem i podobieństwem; znaczy też zabiegać o to,
aby każda chwila ludzkiej egzystencji przeżyta została w pełni i z godnością”.

Jan Paweł II (list do uczestników II światowego zgromadzenia
 poświęconego problemom starzenia się ludności kwiecień, 2002)

    

Problem starości, z jej niekiedy smutnymi i bolesnymi stronami, jest nam bliski od wielu lat. Będąc związanymi ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera poznawaliśmy problemy medyczne, psychologiczne i moralne rodzin chorych. Skłoniło nas to do poszukiwania stosownych rozwiązań. W efekcie w 2004 roku uruchomiliśmy najnowocześniejszy na Dolnym Śląsku Niepubliczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy „Inter-Med” o profilu psychogeriatrycznym w Sokołowsku, a w 2008 roku jego Filię w oddalonym o kilka kilometrów Mieroszowie.

    Od samego początku stawialiśmy na profesjonalizm, który zaowocował uzyskaniem Certyfikatu ISO 9001:2008 dla tego typu usługi. Zawdzięczamy to oddanej kadrze medycznej, innowacyjnym metodom terapeutyczno-leczniczym, bezpiecznej i przyjaznej architekturze oraz nowoczesnemu wyposażeniu i sprzętowi medycznemu. Na naszym koncie jest też szereg wyróżnień w skali krajowej, m.in. tytuł „Modernizacja Roku 2004 w kategorii Obiekty Zdrowia i Opieki Społecznej”, Dyplom Finalista Konkursu Modernizacja Roku 2004. Prawie połowa miejsc jest współfinansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Działalność ośrodków w Sokołowsku i Mieroszowie skupiona jest na pacjencie geriatrycznym i psychogeriatrycznym, z szeregiem zaburzeń o charakterze otępiennym, ze szczególnym wskazaniem na chorobę Alzheimera. Ideę opieki oparliśmy na zabezpieczeniu wszelkich sfer funkcjonowania chorego, podmiotowym i godnym traktowaniu oraz zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa i komfortu dnia codziennego.

Położenie

Sokołowsko położone jest w malowniczej dolinie, przy drodze z Wałbrzycha do przejścia granicznego w Golińsku. Miejscowość ze względu na unikalny mikroklimat, krystaliczne powietrze i tradycje lecznicze należy do Stowarzyszenia Uzdrowisk Polskich. Sokołowsko znajduje się 20 km od Wałbrzycha, 90 od Wrocławia, 190 km od Pragi. Mieroszów oddalony jest zaledwie o 5 km od Sokołowska.

Dojazd samochodem:
    Dojeżdżamy do Wałbrzycha.
    Dalej drogą międzynarodową nr 35 (kierunek: Mieroszów, Golińsk - drogowe przejście graniczne).
    Mijamy miejscowość Unisław Śląski, Kowalową, na skrzyżowaniu z drogą krajową skręcamy w lewo, do Sokołowska.

Dane dla GPS:

    Lat. 50.6833333 sz.geograf.płn.
    Long. 16.2166667 dł.geograf.wsch.

Dojazd komunikacją publiczną:

    Do Wałbrzycha możemy dojechać pociągiem PKP lub autobusem PKS.
    Dalej do Sokołowska mikrobusami PKS lub prywatnymi (odjazdy z przystanku powyżej dworca PKS - przy drodze dwupasmowej) - kierunek: Mieroszów, Golińsk (czas przejazdu: 20-30 min.).
    Jeśli dojedziemy do Wałbrzycha pociągiem (wysiadamy na stacji Wałbrzych Miasto), musimy przejechać do dworca PKS (pl. Grunwaldzki) komunikacją miejską MZK - autobusy linii: A,C,D,2, 7.

Architektura i wyposażenie

    W sumie dysponujemy 94 miejscami. Posiadamy komfortowo wyposażone pokoje 1-, 2- i wieloosobowe rozmieszczone na trzech kondygnacjach, połączonych windą, która umożliwia bezpieczny przewóz pacjentów.

Każdy pokój posiada węzeł sanitarny, łóżko sterowane pilotem z materacem przeciwodleżynowym, telewizor oraz meble wykonane na wymiar bez ostrych kantów. Pomieszczenia są pozbawione barier architektonicznych, dostosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do dyspozycji pacjentów jest duża i dobrze wyposażona sala rehabilitacji, terapii zajęciowej, jadalnia, sprzęt audiowizualny, biblioteka oraz ogród zimowy. Wokół obiektów rozciągają się rozległe, ogrodzone tereny zielone. Posiadamy własną pralnię oraz kuchnię, która przygotowuje posiłki zgodnie z odpowiednimi wymogami dietetycznymi.